Vliv zavedení eura na podnikatelský sektor
Zavedení eura na Slovensku ovlivnilo všechny subjekty národního hospodářství. Pro podnikatele mělo zavedení eura jak praktické, tak i strategické důsledky. Hned po zavedení eura se projevily tzv. přímé vlivy zavedení eura, které okamžitě ovlivnily podnikatelské subjekty (Národná banka Slovenska, 2006).
Nejvýznamnějším přímým přínosem pro podnikatelský sektor bylo odstranění transakčních nákladů, které vznikají podnikatelům při zahraničním obchodě a investicích v rámci zemí eurozóny. Výška těchto transakčních nákladů pro celé Slovensko je přibližně 0,4% HDP, což v roce 2006 bylo více než 6 miliard Sk. Nejvýznamnější transakční náklady pro podnikatelský sektor jsou poplatky bankám za výměnu deviz a rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem. Patří sem také náklady na vedení složitějšího účetnictví, správa bankovních účtů ve více měnách apod. Tento efekt je pro podnikatelský sektor tím významnější, čím více nových členských zemí EU se stane i členy eurozóny (Národná banka Slovenska, 2006).
Dalším přímým přínosem pro podnikatelský sektor se zavedením eura je odstranění velké části kursového rizika.
Hlavní nevýhoda
Hlavní nevýhodou byly a jsou jednorázové náklady, které vznikají při přechodu na novou měnu. Každý podnikatelský subjekt si musí svoje náklady pokrývat sám.
Zatím co náklady na technickou výměnu měny jsou jednorázové, úspory v kursové oblasti se budou opakovat každý rok. Podle některých odhadů už v prvním roce po zavedení eura by mohly úspory pokrýt vzniklé náklady. To samozřejmě platí pro průměrný podnik a pro zemi jako celek, vývoj v konkrétním podniku je individuální v závislosti na jeho velikosti, typu produkce či služeb a míry zapojení do mezinárodního obchodu.
Z těchto přímých vlivů ze zavedení eura vyplívají dlouhodobé vlivy. Odstranění nebo snížení bariér při obchodě s eurozónou zvýší mezinárodní obchod a investice. Odhaduje se, že po zavedení eura se zahraniční obchod Slovenska v průběhu přibližně 15-20 roků zvýší o 30 až 60%. To by mělo kladný vliv i na ekonomický růst, který se může zvýšit asi o 0,7% ročně, což se promítne do vyšších výnosů, zisků, ale i mezd a životní úrovně (Národná banka Slovenska, 2008). Celkově by zavedení eura po 20 letech mohlo zvýšit HDP přibližně o 13% v porovnání se scénářem bez zavedení eura.
Dalším důsledkem zavedení eura by mělo být snížení nákladů na získání financí, jestliže se zvýší konkurence na bankovním trhu a odstraní se rizikové překážky při korunových úvěrech. Největší snížení nákladů na získaní financí by měly pocítit malé a střední podniky.
Tyto vlivy by měly vysoko převýšit případné negativní efekty zavedení eura pro podnikatelský sektor. Podle Evropské komise zavedení eura v současných zemích eurozóny s sebou přineslo vyšší efektivnost alokace zdrojů. Pro podniky je jednodušší identifikovat svou konkurenční pozici, reálně zhodnotit svoje silné a slabé stránky. Zlepšily se podmínky na přímé porovnání produktů a cen konkurence a dodavatelů. Pro mnohé podniky představuje zavedení eura podnět na vstup na nové trhy při nižším riziku a počátek spolupráce v oblasti výroby, obchodu, marketingu, ale i výzkumu.
Nejnovější komentáře