Neomezený pohyb kapitálu může přinést nebezpečí přelévání zdrojů z oblastí s nižší produktivitou do oblastí, kde je produktivita vyšší,
Směnný kurs nebude možné používat jako nástroj obchodní politiky. Vlády tak ztratí možnost zvyšovat svoji konkurenceschopnost pomocí devalvace.
Přechod na euro přináší pro každý podnik i nové náklady spojené s adaptací na euro, včetně nákladů na přípravu managementu a zaměstnanců, informovanost klientů, informační materiály, zpracování dat atd.
Euromince a bankovky
Dne 1.ledna 2002 byly ve dvanácti členských zemích EU zavedeny bankovky a mince denominované v jednotné měně euro. Tomuto datu předcházelo tříleté, tzv. přechodné období, kdy euro existovalo pouze v bezhotovostní formě (v případě Řecka trvalo toto období pouze jeden rok). Dne 1.ledna 2007 bylo euro zavedeno ve Slovinsku a 1.ledna 2009 na Slovensku (Evropská komise, 2008). Na rozdíl od původních členů eurozóny bylo k jednomu datu zavedeno jak bezhotovostní euro, tak bankovky a mince (tzv. scénář Big Bang). Dne 1.ledna 2008 vstoupily do eurozóny další dvě země – Kypr a Malta.
Bankovky a mince mají standardní podobu. Bankovky jsou pro všechny země stejné. Mince mají pro všechny země stejný rozměr, hmotnost, sílu, tvar, provedení hrany, jednu stejnou (tzv. evropskou) stranu s uvedením hodnoty a budou zhotoveny ze stejného materiálu. Druhá strana (tzv. národní) je v jednotlivých zemích různá. To však nemá vliv na použití mincí v jiných zemích eurozóny.
Bankovky jednotné měny jsou vydávány hodnotách – 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur. Grafické řešení je návrhem rakouského výtvarníka Roberta Kaliny (Evropská komise, 2008). Na jednotlivých bankovkách je postupně zobrazen vývoj architektonických slohů od antiky až do současnosti (antický sloh, románský sloh, gotika, renesance, baroko a rokoko, doba skla a železa, moderní architektura 20. století). Na bankovkách nebyly zobrazeny konkrétní historické památky, jde o reprezentativní výběr nejvýraznějších prvků příslušného slohu. Na lícové i rubové straně bankovek je uvedena hodnota v arabských číslicích. Název měny euro je v latinské a řecké abecedě. Zobrazená okna a brány symbolizují evropského ducha otevřenosti a spolupráce. Dynamiku a harmonii na každé bankovce představuje symbol Evropské unie – dvanáct hvězd v kruhu. Na lícové straně je rovněž vlajka Evropské unie (dvanáct žlutých hvězd uspořádaných do kruhu na modrém pozadí) a dále zkratka Evropské centrální banky v pěti jazykových variantách (BCE, ECB, EZB, EKT, EKP), což pokrývá všech jedenáct oficiálních jazyků Evropské unie. Na každé bankovce je zobrazen most, který symbolizuje jednak spolupráci evropských národů, jednak spolupráci Evropy a ostatního světa. Grafický symbol eura připomíná písmeno „E“ s tím, že namísto střední, kratší čáry jsou dvě horizontální rovnoběžné čáry, jež protínají zbývající „tělo“ písmene. Symbol samotný je inspirován řeckým písmenem „epsilon“ s odkazem jednak na Řecko jako kolébku evropské civilizace a jednak na první písmeno slova „Evropa“. Dvě rovnoběžné střední čáry mají představovat stabilitu nové měny. Oficiální zkratkou eura je EUR (Národní koordinační skupina pro zavedení eura v České republice, 2008d).
Nejnovější komentáře